GPS monitoring založený na datech Google Maps Platform – případová studie QADRA PLUS

Zjistěte jak QADRA PLUS vyvinula svůj systém pro GPS monitoring s použitím Google Map

Pozadí projektu:

Na základě slovenských zákonů musí přepravní, logistické i ostatní společnosti zapisovat cesty služebních vozidel v jejich flotile pro účetní potřeby. Bez zapsaných cest a adres míst si nemohou společnosti nárokovat v účetnictví náklady spojené se služebními vozy (spotřeba paliva, odpisy, opravy vozidel, atd.) za účelem snížení základu daně.

Tyto cesty mohou společnosti zapsat dvěma způsoby. První je metoda „pero a papír“, kdy každý řidič zapisuje svou jízdu v momentě jejího ukončení. Tato metoda však vyžaduje další zpracování dat. Druhou, moderní metodou zapisování cest je využívání služeb GPS monitorování – tedy to, co QADRA PLUS poskytuje svým zákazníkům na Slovensku i v zahraničí.

Obsah:

Odvětví: GPS Monitorování
Krajina: Slovensko
Řešení / Služba: Google Maps Platform
Kategorie: Doprava a logistika

QADRA PLUS je na trhu od roku 1998. Tehdy QADRA PLUS vyvinula svoje první GPS zařízení s nahrávací pamětí a odnímatelnou paměťovou kartou Compact Flash. Dnes QADRA PLUS poskytuje GPS/GPRS monitoring vozidel, autobusů, strojů, polnohospodářských vozidel a dalších. Společnost začala s využitím Google Map v roce 2007. Spolupráce s Globemou začala o 10 let později, v roce 2017.

Řešení GPS monitorování od společnosti QADRA PLUS

Přístup společnosti QADRA PLUS na začátku

Pokud jste chtěli sledovat trasu vozidla před tím, než byla dostupná řešení jako Google Maps Platform  a přístup na internet byl samozřejmostí, museli jste vozidlo vybavit GPS modulem. Na konci dne/týdne/měsíce bylo nutné data fyzicky ze zařízení stáhnout do počítače. Tato data byla ve formě geografických souřadnic. Pokud měla sloužit účelu a být užitečná, musela být zpracována a přeložena na adresy (reverzním geokódováním). Pro tyto účely QADRA PLUS musela využívat offline databázi geokódovaných adres z celého Slovenska. Společnost tehdy musela zakoupit celou databázi bez ohledu na to, že potřebovala pouze vybrané adresy.

Později, když technologie pokročila, QADRA PLUS již nemusela fyzicky stahovat data z každého GPS modulu. Novější GPS moduly umožňovaly totiž připojení a stahování dat tak probíhalo online. Stažená data ovšem pořád musela být přeložená do srozumitelného formátu (adresy).

„Jsme rodinná firma. Vedení společnosti i vývoj a návrh nového hardwaru a softwaru jsem převzal v roce 2018 od svého otce, 20 let po jejím založení (1998). Elektronice se věnoval již před sametovou revolucí [1989]. Dnes s námi stále spolupracuje a hlavně kreslí desky plošných spojů (PCB) pro nový hardware, ale neřeší jeho vlastnosti – to je teď moje role. Ve svých 73 letech podporuje našich cca 350 zákazníků s fakturací a naši společnost s obchodní administrativou.“

Řešení GPS monitorování od společnosti QADRA PLUS

Nejnovější řešení od společnosti QADRA PLUS se skládá z GPS zařízení ( ta sbírají data), webové aplikace pro počítače a progresivní webové aplikace pro mobilní zařízení. Aplikace dávají zákazníkům společnosti přístup ke všem informacím o trasách vozidel: itinerář, délku trasy, čas průjezdu trasou, navštívená místa, čas a místo přestávek, atd. – vše dostupné v knize jízd a na mapě.

Níže naleznete zobrazení některých funkcí řešení od společnosti QADRA PLUS:

Kliknutím přiblížíte
Kniha jízd – seznam tras s možností náhledu na jednotlivé trasy nad statickou mapou.

Kliknutím přiblížíte
Zobrazení polohy vozidla a krátkodobé trasy v reálném čase.

Řešení GPS monitorování od společnosti QADRA PLUS – náhled aplikace

Výzvy

Aby mohla QADRA PLUS svým zákazníkům poskytovat plně využitelné řešení GPS monitorování, společnost musela integrovat mapové služby, které poskytují nezbytná data, umožňují konverzi GPS souřadnic na adresu a vizualizaci výsledků zpracování dat (zobrazení tras na mapě).

Řešení

Tyhle výzvy hravě pokrývá Google Maps Platform, která umožňuje reverzní geokódování – proces konverze souřadnic na adresu. To je základem podnikání společnosti QADRA PLUS, protože základní funkce, kterou poskytuje GPS monitorovací řešení, je kniha jízd, při které hraje geokódování hlavní roli.

Google Mapy také umožňují vizualizaci výsledků zpracování dat (itinerář každého vozidla se zobrazuje na mapě), aby poskytly zákazníkům společnosti QADRA PLUS monitoring trasy jejich flotily.

QADRA PLUS využívá několik API služeb z Google Maps Platform: 

  • Dynamické Mapy (Maps JavaScript API) – pro vizualizaci polohy flotily vozidel v reálném čase s dostupnými historickými trasami zaznamenanými GPS zařízeními.
  • Geocoding API – kniha jízd – konverze souřadnic na adresy
  • Directions API – plánování trasy a ETA (předpokládaný čas příjezdu)
  • Statické Mapy – náhled na trasu v knize jízd

Výhody

Hlavní výhodou Google Map pro QADRU (jak nyní, tak při začátku využívání mapových služeb Google) je dostupnost. QADRA PLUS nemusí nakupovat balík adres – jak tomu bylo v minulosti, když společnost využívala offline databázi adres. Takové řešení je velmi dostupné pro menší společnosti. Díky licenčnímu modelu mapových služeb Google má i QADRA PLUS šanci pracovat s mapovými podklady a službami efektivně a legálně.

Navíc v době, kdy QADRA PLUS začala s využíváním Google Map, tak tehdejší model umožňoval využití služeb zdarma. Když QADRA PLUS porovnala kvalitu ostatních bezplatných (například OSM) nebo i zpoplatněných databází, Google Mapy poskytovaly mnohem vyšší kvalitu dat.

V neposlední řadě mají díky Google Mapám zákazníci společnosti QADRA PLUS jednoduchý přístup k přesným informacím o jejich flotile v reálném čase.

Výhody používání mapových služeb Google v číslech

5000
monitorovaných vozidel
4
dat vizualizovaných každý měsíc
36
datových bodů o poloze
3
narůst počtu vozidel využívajících služby společnosti QADRA PLUS za 6 let

Co o nás říká QADRA PLUS:

“Jsme velmi spokojení s Globemou – naším Google Maps partnerem díky jejich responzivitě a možnosti podpory ve slovenštině. Ceníme si partnerské fakturace a ceníku a také přístupu k nejnovějším novinkám o produktech a službách Google Map“.